Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Kłamstwo

alternative facts

KłamstwoKłamstwo (2016) Wielka Brytania

reżyseria: Mick Jackson
scenariusz: David Hare
aktorzy: Rachel Weisz, Tom Wilkinson, Timothy Spall, Andrew Scott, Jack Lowden, Caren Pistorius, Alex Jennings, Harriet Walter, Mark Gatiss, John Sessions
muzyka: Howard Shore
zdjęcia: Haris Zambarloukos
montaż: Justine Wright

na podstawie: powieści Deborah Lipstadt

 (7-/10)

Bardzo skromny, kameralny ale ważny film, szczególnie w czasach w jakich obecnie żyjemy, w których pojawiają się tak przerażające pojęcia jak post-prawda, czy alternatywne fakty.  Historia rozgrywa się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy pewien brytyjski historyk wytacza proces o zniesławienie amerykańskiej profesor żydowskiego pochodzenia.  Ona napisała w swojej książce kilka krytycznych zdań na jego temat, między innymi to, że jest antysemitą i pseudohistorykiem.  On natomiast w swoich publikacjach broni Adolfa Hitlera, oraz całkiem neguje Holokaust twierdząc, że nigdy się nie wydarzył.  Rozpoczyna się wieloletnia batalia o to jak udowodnić komuś, że jego absurdalne tezy nie są prawdziwe, że pseudobadania jakie prowadzi podporządkowane są jednej, tylko jemu odpowiadającej tezie, i pomijają niewygodne fakty.  Jak prowadzić rozmowę z kimś kto nie chce zmienić zdania, kto jest święcie przekonany o wyższości swego rozumowania, kto jest zamknięty na wszelkie argumenty.  Jak z jednej strony nie negować czyjegoś prawa do wolności słowa, ale z drugiej nie zgadzać się na kłamstwa, które opowiada.

Pewną niedogodnością tego filmu jest jego skala.  Przez cały seans ma się bowiem wrażenie, że to co oglądamy na ekranie to film telewizyjny, który przypadkiem trafił na wielki ekran.  Zrealizowany przez BBC Films zdecydowanie lepiej pasowałby do telewizji, bo w kinie da się odczuć, że jest produkcją zbyt skromną, zbyt teatralną, nie korzystającą z potencjału jaki daje srebrny ekran.  Co wcale nie znaczy, że jest filmem nieudanym.  "Kłamstwo" jest obrazem świetnie zagranym, całkiem dobrze trzymającym w napięciu.  Filmem, który w drugiej połowie przeradza się w dramat sądowy w większości rozgrywający się na sali rozpraw.  To film świetnie zagrany przez Rachel Weisz, profesor, która chce bronić swoich racji ale dla dobra sprawy zmuszona jest do bycia jedynie obserwatorem rozprawy (jej słowa napisane w książce mają być wystarczającym zeznaniem), oraz rewelacyjnie zagrany przez Toma Wilkinsona, który wciela się tutaj w rolę obrońcy, który w niezwykle precyzyjny i logiczny sposób udowadnia fałszywość twierdzeń historyka, który rozpoczął ten proces.  Na uwagę zasługuje również Timothy Spall, który fantastycznie portretuje człowieka zabójczo przekonanego o wyższości swoich kontrowersyjnych racji.  Idealnie stąpa po bardzo cienkiej granicy by nie przerysować swego bohatera.

niedziela, 19 lutego 2017, milczacy_krytyk

Polecane wpisy

Komentarze
maja89.89
2017/02/20 10:46:11
uwielbiam tą aktorkę
-
kinga94.9
2017/02/20 14:19:46
chyba mi się nie spodoba ten film
-
sandraa.1993
2017/02/21 11:20:03
muszę go obejrzeć
-
laura.90
2017/02/21 16:08:10
fabuła ciekawa
-
klara.92
2017/02/21 21:44:27
dla mnie rewelacja