Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Dar

bygones

DarDar (2015) USA

reżyseria i scenariusz: Joel Edgerton
aktorzy: Jason Bateman, Rebecca Hall, Joel Edgerton, Allison Tolman, Tim Griffin, Busy Philipps, Adam Lazarre-White, Beau Knapp, Wendell Pierce, Mirrah Foulkes, Nash Edgerton
muzyka: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
zdjęcia: Eduard Grau
montaż: Luke Doolan

 (7=/10)

"Dar" to ciekawy, pełnometrażowy debiut reżyserski Joela Edgertona, aktora, który gra tutaj jedną z głównych ról.  Nie taki straszny horror jak go reklamują, nie tak brutalny thriller jakby się można było spodziewać.  Interesujący, mroczny, całkiem trzymający w napięciu i co najważniejsze - niegłupi.  Historia z dreszczykiem, napędzana tajemnicą.  Opowieść z drugim dnem, które zmusza do zastanowienia się, pewnych przemyśleń już po seansie.  To taki typ thrillera, który nie straszy makabrą, hektolitrami krwi czy paranormalnymi sytuacjami.  Zamiast tego odwołuje się do lęków dnia codziennego.  Strachem przed tym, że ktoś wtargnie do naszego domu, naruszy naszą prywatność.  Strachem przed tym, że dotąd znane, uporządkowane życie okaże się kłamstwem, a ludzie, których wydawać by się mogło dobrze znamy, okażą się kimś innym.  Prawdziwe lęki współczesnego świata, tutaj wplecione w ciekawą, całkiem intensywną historię.

Trzeba przyznać, że jak na pełnometrażowy debiut, udał się Edgertonowi ten film.  Może brakuje mu wielkości potrzebnej filmom kinowym, może jest odrobinę zbyt kameralny przez co raczej niewiele straci po eksporcie do telewizji, ale to film, który dobrze się ogląda.  Ma myśl przewodnią, ma ciekawych bohaterów, interesującą akcję, tajemnicę, która napędza cały seans.  To film porządnie zrealizowany, ładnie nakręcony, wzbogacony o dobrze pasującą do obraz muzykę, która nadaje klimat, wprowadza pewnego rodzaju niepokój.  Niepokój przed tym co zostało w przeszłości, a co może upomnieć się o swoje.  Niepokój przed tym, że ktoś niebezpieczny wtargnie do uporządkowanego życia i nie będzie możliwości aby go powstrzymać.  Niepokój przed tym co czai się po drugiej stronie okien pięknego domu.  Bo wielkie okna domu do którego wprowadzają się główni bohaterowie są w tej produkcji w pewnym stopniu dwuznaczne.  Z jednej strony otwarte na świat zewnętrzny, piękne widoki, ale jednak nie chcące tego zewnętrza zaprosić do środka.  Z jednej strony prezentujące światu idealne wnętrze, perfekcyjne życie domowników, ale z drugiej strony skrywające wiele tajemnic pod pozorem ideału.

"Dar" to film, który pogrywa sobie z naszymi oczekiwaniami, korzystając z naszej znajomości tego typu filmów, z wiedzy o schematach i regułach jakie rządzą w tego typu produkcjach.  Świetnie wykorzystuje te przyzwyczajenia i wiążącą się z nimi niepewność, strasząc wtedy gdy się tego nie spodziewamy, wystawiając naszą cierpliwość na próbę w scenach gdy myślimy, że coś się może wydarzyć.  Całe szczęście - choć wiele na to wskazuje - nie zmierza pod koniec w kierunku bezmyślnej, krwawej jatki, a mądrze kończy tę opowieść, prezentując całkiem satysfakcjonujący finał.  Zakończenie nie marnuje potencjału jaki zawierał się w tej historii, jaki wypływał z napięcia, uważnie i starannie budowanego, w trakcie dwóch pierwszych aktów.  I choć można się trochę przyczepić, że trochę zbyt wiele w finale szczęśliwych zbiegów okoliczności i przypadku, to myśl jaka z niego płynie wynagradza te uproszczenia.

wtorek, 18 sierpnia 2015, milczacy_krytyk
Tagi: thriller

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Marek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/08/19 18:12:50
Swietny wpis :) Naprawde bardzo polecam :) Umiesz pisac, co najwazniejsze robisz to z pasja, masz do tego talent :) Rzadko się to zdarza, szczegolnie teraz, gdy dostęp do sieci jest ogolno dostępny, przez co kazdy może zalozyc wlasnego bloga, chocby na jakiejs darmowej domenie i zaczac pisac :) Rób swoje, a na pewno ktos Cie kiedys zauwazy