Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Sekrety morza

pieśń morskich fal

Sekrety morzaSekrety morza (2014) Dania, Irlandia

reżyseria: Tomm Moore
scenariusz: Will Collins
muzyka: Bruno Coulais
reżyseria dubbingu: Agnieszka Matysiak
dialogi: Dorota Filipek-Załęska
głosy: Mateusz Ceran, Małgorzata Kożuchowska, Arkadiusz Jakubik, Malwina Jachowicz, Barbara Wrzesińska, Lech Łotocki, Wojciech Paszkowski, Grzegorz Wons, Wojciech Wysocki, Miłogost Reczek, Stanisław Brudny

 (7/10)

Cudnie zobaczyć w kinie animację tak bardzo odstającą od obecnych trendów.  Klasyczna kreska, dwuwymiarowy rysunek pełen umowności, sugerowanych kształtów, w którym kolor, kompozycja i klimat ważniejsze są od imitowania rzeczywistości.  Piękny rysunek stawiający na atmosferę, nie na dokładność.  Całkowite przeciwieństwo obecnych trójwymiarowych animacji komputerowych, starających się jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość.  Pędzących na złamanie karku niczym blockbustery dla dorosłych, błyskawiczne filmy akcji, prześcigające się w żartach, ciętych ripostach i spektakularnych scenach.  Zobaczyć w kinie film tak inny, przypominający dawne bajki dla dzieci, to doświadczenie dość niezwykłe.  Nie dziwne więc, że obraz ten został w tym roku nominowany do Oscara w kategorii najlepsza animacja.  Tam również się wyróżniał, na tle "Jak wytresować smoka 2" czy "Wielkiej Szóstki", do której powędrowała statuetka.

Tak jak forma tego obrazu wyróżnia się na tle konkurencji, tak również i treść tej bajki jest nietypowa.  "Sekrety morza" to bowiem film bardzo spokojny, wyciszony i smutny, przez co nie do końca skierowany do najmłodszych widzów.  Akcja rozwija się powoli, ważniejszy od niej jest klimat, bajkowość, niezwykłe obrazy.  Momentami klimat staje się niemal medytacyjny, odrobinę zbyt spokojny, odrobinę zbyt wolny, przez co momentami jakby nudny, pozbawiony ikry.  Ale to oczywiste coś za coś - stawiając na baśniową, wyciszoną atmosferę, nie można mieć jednocześnie porywającej szybkiej akcji.  Ponadto tematycznie nie jest to film lekki.  Mówi o śmierci, o dorastaniu, o godzeniu sie z przeszłością, o dostrzeganiu magii w otaczającym nas trudnym, smutnym świecie.  "Sekrety morza" to opowieść o rodzeństwie, które pozostaje samo z ojcem, po tajemniczym zniknięciu matki.  O starszym bracie, który choć cieszył się w młodości na pojawienie się siostry, musi nauczyć się jak być dla niej dobrym starszym bratem.  A także o dziewczynce, której istnienie skrywa tajemnica.

"Sekrety morza" są animacją będącą przedziwnym połączeniem starego z nowym, wschodu z zachodem.  Jej wygląd przywołuje w pamięci dawne, ręcznie rysowane bajki, ale tematyka skłania się ku nowoczesnemu podejściu, które niejednokrotnie bardziej kieruje animacje do widzów dorosłych, a nie dzieci.  Kreacje postaci przypominają trochę dawne kreskówki Gendy Tartakovskiego, ale ich otoczenie jest zdecydowwanie bardziej malownicze, poetyckie, bajkowe.  Atmosfera tej bajki przywodzi natomiast na myśl animacje studia Ghibli, filmy Miyazakiego, z tymże zdecydowanie mniej w niej magii, niezwykłości i czystego zachwytu w porównaniu do produkcji tego japońskiego twórcy, które poruszają do żywego i zachwycają za każdym razem.  To co je jednak jeszcze łączy to podobne, spokojne tempo prowadzenia opowieści, i podobne nasączenie tradycyjnymi wierzeniami - w "Sekretach morza" odnaleźć bowiem można mnóstwo odwołań do celtyckich baśni.  Podobne wyczulenie na naturę, duchy przodków i dzieci w rolach głównych.

niedziela, 07 czerwca 2015, milczacy_krytyk

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Andrzej, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/06/17 11:44:26
Bardzo lubię takie filmy. Szukałem właśnie czegoś takiego ostatnio. Szkoda tylko, że teraz już coraz rzadziej robią takie filmy, o żegludze, czy sztormach, na morzu. No ale jak to się mówi trzeba się cieszyć z tego co jest. Film jak najbardziej kupię jeśli jest gdzieś dostępny pozdrawiam.