Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
8.AAFF / Zielony książę / Badjao. Duchy z morza / Mama

8.AAFF / Zielony książę / Badjao. Duchy z morza / Mama

Zielony książe

Zielony książę | The Green Price | dokument | Niemcy, USA, Wielka Brytania, Izrael | 2014
reż. Nadav Schirman

 (6/10)

Nieprawdopodobna historia.  Gdyby została opowiedziana w postaci fabuły, thrillera sensacyjnego, z pewnością mało kto by w nią dał wiarę.  Zostałaby potraktowana jako radosna twórczość scenarzysty, absurdalny wymysł, który nigdy nie mógłby mieć miejsca.  Jednak, co niezwykłe, ta historia zdarzyła się naprawdę, a ten dokument opowiada o niej w całkiem ciekawy, choć na dłuższą metę odrobinę męczący sposób.  "Zielony książę" to historia Mosaba, najstarszego syna lidera Hamasu, który będąc jeszcze nastolatkiem, zaczął współpracować z izraelską agencją Szin Bet, stając się jej szpiegiem.  Niemożliwe?  A jednak.  Dokument ten składa się z się wypowiedzi dwóch mężczyzn: samego Mosaba oraz prowadzącego go wtedy agenta, przeplatanych inscenizowanymi scenami, oraz archiwalnymi nagraniami.  Jest więc pewnego rodzaju podwójnym wywiadem, przede wszystkim jednak z Mosabem, bo jego monolog stanowi tu większą część wypowiedzi.

Dobrze, że twórcy nie zapominają pod koniec seansu wspomnieć co działo się później z bohaterami tej opowieści, bo to jakie są ich dalsze losy, jakie są konsekwencje ich współpracy, jest tu zdecydowanie najciekawsze i najistotniejsze.  W końcu Mosab musiał zostać uznany za zdrajcę, rodziny, narodu, również wiary, więc to jaki jest jego obecny los jest niezwykle frapujące.  Tym bardziej, że tak otwarcie mówi przed kamerą o swojej przeszłości i współpracy z izraelskim rządem.  O ile jednak dalszy los bohaterów został omówiony, odrobinę brakuje dokładniejszego wyjaśnienia dlaczego w sumie doszło do współpracy między młodym Palestyńczykiem, a Szin Betem.  Tak, jest to powiedziane wprost, ale argumenty przedstawione przez bohatera wydają się jakby mało przekonujące, zdawkowe, wspomniane przy okazji, nie do końca wybrzmiałe.  Jakby przeleciane po łebkach, byleby jak najszybciej opowiedzieć dalszą część historii.  A przyczyna tej decyzji jest przecież niezwykle istotna, gdyby nie ona, życie Mosaba potoczyłoby się całkiem inaczej.

Badjao. Duchy z morza

Badjao. Duchy z morza | dokument | Polska, Wielka Brytania | 2014
reż. Eliza Kubarska 

 (7/10)

Miło zobaczyć polski dokument, który jest tak totalnie inny, który zrealizowany jest na zupełnie odmienny, zaskakujący temat.  Nie mówiący o naszym podwórku, a o życiu z drugiego krańca świata.  O zanikającej społeczności ludzi Badjao, którzy większą część swojego życia spędzają na Oceanie, wokół Filipin, Indonezji, Borneo.  Przez kilka dni śledzimy losy kilkuletniego chłopca Sari, oraz jego wujka, który zajmuje się podwodnym łowieniem ryb z kompresorem. 

"Badjao. Duchy z morza" to dokument z rodzaju prezentacja rzeczywistości.  Milcząca kamera przygląda się tu zwyczajnemu życiu.  To dokument pozbawiony komentarza zza kadru, wtrącanych wypowiedzi.  Obraz jest tu sam w sobie komentarzem.  Jest to jednocześnie największa siła tego filmu, ale i jego najdotkliwsza słabość.  Siła, bo ukazuje życie takim jakie ono jest, bez upiększeń, podkolorowywania, inscenizacji.  Słabość, bo zdaje się jedynie na to co bohaterowie sami zdecydują się powiedzieć.  Dowiadujemy się więc o ludziach z głębin, których proszą o pozwolenie na połów, oraz o duchach wysp mieszkających w drzewach, które mogą otoczyć rozbitków swoją opieką.  Słyszymy opowieść o przyjacielu wujka, który podobno miał skrzela, oraz o tym jak niebezpieczny bywa połów ryb z dynamitem.  Niewiele więcej, przez co niektóre nękające nas pytania pozostają bez odpowiedzi. 

Dokument ten mimo odrobinę rozczarowującej treści, pozostawiającej po sobie uczucie niedosytu, zachwyca przepięknymi zdjęciami podwodnego świata. Wielokrotnie schodzimy z bohaterami pod powierzchnię Oceanu, obserwując podwodne życie przeróżnych gatunków ryb i innych wodnych stworzeń.  Niebywałe są te zdjęcia, ukazujące niezwykłą błękitną krainę.  Inny świat, z tak krystalicznie czystą wodą, że zdaje się jakby wszystko lewitowało w niebieskiej przestrzeni.  Na wielkim ekranie te obraz prezentują się przecudownie.

Mama

Mama | Mommy | dramat | Kanada | 2014
reż. i scen. Xavier Dolan

 (8/10)

Uwielbiam filmy Xaviera Dolana.  Ujął mnie już od swojego debiutu "Zabiłem moją matkę" i zaskakuje każdym kolejnym dokonaniem.  Jest jednym z najciekawszych, najzdolniejszych, najbardziej utalentowanych twórców młodego kina.  W pełni świadomy możliwości jakie ono ze sobą niesie, dopieszczający swoje produkcje pod każdym względem.  Oprócz reżyserii, pisze scenariusze do swoich produkcji, montuje je, nawet kostiumy dobiera sam.  Jak rzadko który młody twórca ma już swój własny styl, wyróżniający się na kilometr, niezwykle charakterystyczny podpis, który pozwala błyskawicznie rozpoznać jego filmy.  Filmy, które nierozerwalnie operują powiązanymi ze sobą emocjami, muzyką, obrazem, tworzącymi płynne, poruszające kolaże pięknych zdjęć, zmieniające się zgodnie z perfekcyjnie dobraną muzyką.  I choć forma w jego filmach odgrywa ogromne znaczenie, nie zasłania, nie zastępuje nigdy treści.  Dramatów zwykłych-niezwykłych ludzi.  

W fikcyjnej Kanadzie nowy rząd obejmuje władzę.  Dwa miesiące później nowy gabinet wnosi projekt ustawy zmierzający do naprawy służby zdrowia.  W szczególności chodzi w nim o zmianę kontrowersyjnej ustawy, przewidującej, że rodzic dziecka sprawiającego problemy wychowawcze, może w przypadku złej kondycji finansowej, fizycznego lub psychicznego zagrożenia, umieścić legalnie swoje dziecko w dowolnej, publicznej placówce zdrowia, bez jakiejkolwiek ścieżki prawnej.  A ten film to historia Diany "Die" Despres, której los wydaje się ściśle związany z tą sprawą.  Die jest wdową, która ledwo wiąże koniec z końcem.  Wybuchową, lekko stukniętą, trochę odklejoną od rzeczywistości.  Ma problem ze swoim nastoletnim synem, chorym na ADHD, zwariowanym chłopakiem, który co rusz pakuje się w kolejne kłopoty, co chwilę sprawia problemy.  Pełen złości, agresji, szaleństwa, buntu, młodości.  Nie potrafią ze sobą żyć, choć kochają się wzajemnie.  Ich relację zmieni trochę sąsiadka, skryta w sobie kobieta, mająca problem z mową, pewną psychiczną blokadę utrudniającą jej swobodne wysławianie się.  Znudzona w swoim małżeństwie będzie coraz częstszym gościem w domu Die.

Przyznam się szczerze, że miałem trochę problem z tym filmem.  Przez bardzo długi czas nie mogłem się przekonać, przyzwyczaić do bohaterów, ich krzyków, szaleństw, do ich wybuchów złości, radości, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.  Nie potrafiłem się do nich zbliżyć, zaangażować emocjonalnie w ich opowieść.  I tak oglądałem tę historię z zaciekawieniem, wielką nadzieją na lepsze chwile, ale bez wyraźnego przekonania, zastanawiając się czy coś mnie jednak tu poruszy, czy stanie się coś, co dogłębnie wpłynie na moje emocje.  I na szczęście wreszcie nadszedł taki moment.  Przepiękna sekwencja gdy bohaterka wyobraża sobie w telegraficznym skrócie dalsze życie swego syna.  To, jakby chciała by ono wyglądało.  Kilka przecudownych minut.  Zachwycający fragment, doprowadzony do absolutnej perfekcji.  Energiczny montaż, poruszająca muzyka i zdjęcia, które co rusz się rozmazują, jedynie na momenty odzyskując ostrość, by ukazać migawki z wyobrażeń przyszłości.

"Mama" jest filmem spokojniejszym w formie w porównaniu do poprzednich dokonań Dolana, za to bardziej szalonym w bohaterach.  Ich interakcje są przepełnione emocjami.  Co rusz wybuchają na ekranie krzykiem, płaczem, przekleństwami, śmiechem.  Natomiast jedyna fantazją formą, jakiej dopuszcza się w tym obrazie Dolan, to rozszerzający się obraz w dwóch scenach, gdy bohaterowie przeżywają najradośniejsze chwile.  Wtedy ze ściśniętego kwadratu obraz powoli rozszerza się do panoramicznego 16:9.  Przecudowny zabieg, idealnie oddający stan ducha bohaterów.  Mniej w tym filmie teledysku, tak fantazyjnych scen jak choćby latające koszule w "Na zawsze Laurence".  Nie jest to jednak film tak surowy jak niedawny "Tom", który był właściwie pozbawiony jakichkolwiek ozdobników.  I choć "Mama" nie jest obrazem tak udanym jak poprzednie dokonania Dolana, świetny debiut, czy "Na zawsze Laurence", to z całą pewnością jest filmem wartym uwagi.  To kino świeże, oryginalne, energiczne, chwilami zachwycające, i zostające w pamięci po zakończonym seansie.  Nieczęsty gość dzisiejszych sal kinowych.

All About Freedom

sobota, 18 października 2014, milczacy_krytyk
Tagi: aaff festiwal

Polecane wpisy