Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Jeszcze dalej niż północ

połednie

Jeszcze dalej niż północ

Jeszcze dalej niż północ (2008) Francja

reżyseria: Dany Boon 
scenariusz: Alexandre Charlot, Franck Magnier, Dany Boon 
aktorzy: Kad Merad, Dany Boon, Zoé Félix, Lorenzo Ausilia-Foret, Anne Marivin, Philippe Duquesne, Guy Lecluyse,  Zinedine Soualem, Patrick Bosso, Line Renaud
muzyka: Philippe Rombi 
zdjęcia: Pierre Aim 
montaż: Luc Barnier, Julie Delord

 (7/10)

„Jeszcze dalej niż północ” to bardzo sympatyczna komedia o pokonywaniu uprzedzeń, o tym, że strach ma wielkie oczy i nawet na srogiej północy można znaleźć przyjaciół.  Philippe Abrams naczelnik poczty zostaje dyscyplinarnie przeniesiony z południa Francji na placówkę, która znajduje się w małym mieście Bergues na północy kraju.  Dla Abramsa, który jest typowym południowcem tamte rejony wydają się tak odległe jakby leżały na innej planecie.  Krążą także pogłoski iż panują tam zimy jak na biegunie, Słońce wstaje koło południa a zachodzi przed piątą, mieszkańcy mówią trudnym do zrozumienia dialektem i ogólnie są jacyś tacy dziwni.  Co gorsza Philippe ma w tym egzotycznym miejscu mieszkać i pracować  przez najbliższe... dwa lata.

Oczywiście jak się można łatwo domyśleć nie taki diabeł straszny, ludzie okazują się wyjątkowo sympatyczni, pogoda nie taka tragiczna (choć przy wjeździe do miasta leje jak z cebra), a dni lecą wyjątkowo szybko.  Film Boona oferuje sporo niezłych żartów i kilka zabawnych scenek, szkoda jedynie, że w połowie się trochę rozmywa, traci tempo i już nie oferuje tylu śmiesznych momentów.  Ale to chyba ostatnio norma, że końcówki grzecznych komedii niebezpiecznie blisko zbliżają się do obyczajówek czy dramatów.  Choć może gdybym był Francuzem to bym się bardziej uśmiał na tym filmie (film Boona osiągnął niesamowite wyniki w box-office we Francji). 

PS Miałem okazję oglądać ten film w Canal+ z fantastycznym tłumaczeniem, które stawiało mnie w pozycji głównego bohatera - wypowiedzi mieszkańców Bergues były bowiem lekko zmodyfikowane przez co momentami ciężko było zrozumieć co mają oni na myśli.  Plus dla tłumacza.

wtorek, 18 sierpnia 2009, milczacy_krytyk

Polecane wpisy

  • Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

    it's time for the Jedi to end Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi (2017) USA reżyseria i scenariusz : Rian Johnson aktorzy : Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver,

  • Blade Runner 2049

    2049 Blade Runner 2049 (2017) Kanada, USA, Wielka Brytania reżyseria : Denis Villeneuve scenariusz : Hampton Fancher, Michael Green aktorzy : Ryan Gosling, Har

  • To

    you'll float too! To (2017) USA reżyseria : Andres Muschietti scenariusz : Gary Dauberman, Chase Palmer, Cary Fukunaga aktorzy : Jaeden Lieberher, Jere

Komentarze
Gość: ktrya, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/08/18 22:57:59
Wiesz, gdyby nie to, że jest to produkcji francuskiej, do której mam porządny wielofilmowy uraz, to może bym obejrzała. A tak to szkoda mi czasu poświęconego na ten film.
-
milczacy_krytyk
2009/08/18 23:07:05
Wielofilmowy uraz? A czym się tak zraziłaś??
-
Gość: MAXcine, 87.205.144.*
2009/08/18 23:17:01
Swego czasu pisałem o tym filmie - u mnie 8/10. Lekka sympatyczna komedia, którą na pewno warto zobaczyć (koniecznie z lektorem, bez napisów).
-
milczacy_krytyk
2009/08/19 08:35:13
"koniecznie z lektorem, bez napisów"
Tak to prawda. Na początku seansu byłem zawiedziony, że C+nie udostępniło wersji z napisami, bo się już przywyczaiłem do takiego oglądania filmów i nie potrafię inaczej, ale wersja z lektorem okazała się być fantastyczna.