Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Bliżej

kłamstwo to waluta tego świata

BliżejBliżej (2004) USA

reżyseria: Mike Nichols  
scenariusz: Patrick Marber  
aktorzy: Natalie Portman, Jude Law, Julia Roberts, Clive Owen 
zdjęcia: Stephen Goldblatt  
muzyka: Steven Patrick Morrissey  
montaż: John Bloom, Antonia Van Drimmelen 

na podstawie: sztuki Patricka Marbera

 (8/10)
 
„Closer” jest popisem czwórki aktorów.  Filmem, który nie udałby się gdyby nie zagrali w nim świetni Jude Law, Julia Roberts, Clive Owen, a w szczególności rewelacyjna, najlepsza z całej czwórki Natalie Portman.  Jest niesamowicie smutnym, przygnębiającym obrazem, który na przykładzie dwóch par pokazuje nam współczesny upadek miłości. Inteligentnym filmem, który trzyma w napięciu za pomocą świetnie napisanych dialogów i niesamowitych, czasem niedostrzegalnych przejść czasowych akcji.

Nichols przedstawia nam w „Closer” świat bez zasad, jakichkolwiek reguł.  Świat w którym króluje kłamstwo, w którym podejrzenia są ważniejsze niż prawda, w którym bohaterom łatwiej uwierzyć w fałszywe wyznanie niż w to prawdziwe.  Świat w którym słowa rzucane są na wiatr, w którym jakiekolwiek wypowiedziane zdanie nie ma żadnej wartości, kompletnie nic nie znaczy.  Pokazuje ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą sobie zaufać, którzy są nieporadnymi egoistami, samotnymi wyspami, nie mającymi siły do bycia wspólnie ze sobą.  Którzy gonią ciągle za nowymi przeżyciami, wrażeniami, nie zwracając uwagi na nic i na nikogo.  Którzy żyją osobno, bo tak jest łatwiej, bo nie potrafią tak naprawdę zauważyć drugiego człowieka, jego potrzeb, jego starań.  Nie potrafią się dzielić swoim życiem i sobą samym. 

Nichols prezentuje nam świat w którym liczy się tylko ‘ja’, ‘moje’, ‘mi’, gdzie nie istnieją takie słowa jak ‘razem’, ‘wspólnie’, ‘my’.  Pokazuje ludzi żyjących całkowicie osobno, nawet gdy żyją obok siebie.  Ludzi, którzy tkwią bez sensu w związkach bez przyszłości, marząc o udanych chwilach, a gdy te już nadejdą,  dalej nie potrafią być szczęśliwi, nie potrafią docenić tego co mają, tylko marzą dalej.  Pokazuje świat w którym jednorazowy seks jest ważniejszy od udanego związku, w którym jedynym wyrazem jakiegokolwiek zbliżenia jednego człowieka z drugim jest ulotna chwila uniesienia fizycznego.  Ludzi, którzy dla tej krótkiej chwili są w stanie poświęcić swoje w miarę szczęśliwe życie.  Bo w tej chorej rzeczywistości wszystko wolno i nie ma żadnych ograniczeń…

wtorek, 19 sierpnia 2008, milczacy_krytyk

Polecane wpisy

Komentarze
countersv
2008/08/19 14:00:01
Zastanawiam sie na ile ostatni akapit recenzji opisuje film Nicholsa, a na ile oddaje otaczajaca nas rzeczywistosc? Film robi olbrzymie wrazenie, ale jak sie porzadnie zastanowic, to czy wlasnie nie w ta strone skreca swiat? A moze juz dawno skrecil, bo nawet na wlasnym przykladzie widze sporo odniesien do bohaterow z filmu?
-
milczacy_krytyk
2008/08/19 14:07:59
Wg mnie świat już dawno temu skręcił w tą stronę. Im dalej na zachód, tym częściej możemy się spotkać z takim zachowaniem. Niestety, ale to co widzimy w "Bliżej" to nasza rzeczywistość...