Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Zakochany Paryż

pocztówki

Zakochany ParyżZakochany Paryż (2006) Francja, Niemcy, Szwajcaria, Liechtenstein

reżyseria i scenariusz: Gus Van Sant, Daniela Thomas, Tom Tykwer, Walter Salles, Oliver Schmitz, Nobuhiro Suwa, Gurinder Chadha,  Emmanuel Benbihy, Joel Coen, Bruno Podalydès, Vincenzo Natali, Christopher Doyle, Ethan Coen, Alexander Payne,  Richard LaGravenese, Wes Craven, Olivier Assayas, Sylvain Chomet, Frédéric Auburtin, Alfonso Cuarón, Gérard Depardieu, Isabel Coixet   

 (7/10)


Zakochany Paryż to 18 krótkich historii miłosnych rozgrywających się w jednym z najpiękniejszych miast na świecie czyli w Paryżu.  O dziwo wśród wielu miłych opowiastek znalazło się też w tym zestawieniu kilka poważniejszych historii, a nawet jeden prawie horror.  Niestety jak to bywa w przypadku takich składanek, poziom filmu jest nierówny, ale całe szczęście prócz kilku wpadek znalazło się też kilka prawdziwych perełek.  Jedno co mnie rozczarowało, to to, że niestety mało który reżyser skoncentrował się na pokazaniu Paryża jako takiego.  Większość historii mogłaby się równie dobrze rozgrywać w zupełnie innym mieście, a wydźwięk byłby podobny.

Zdecydowanie najsłabsze historie to (niestety nie pamiętam tytułów):
6. Christopher Doyle - całkowicie zwariowane dziwactwo, które na siłę chce się wyróżnić, ale tak naprawdę nie mówi o niczym istotnym i szybko ginie w tłumie (3)
4. Joel i Ethan Coen - chyba nigdy nie polubię ich filmów. (5)
9. Sylvain Chomet (5),
14. Vincenzo Natali  - wampirowe love story, które dla niektórych może być interesującą wariacją na temat, ale dla mnie jest makabryczne i zupełnie nie pasuje do reszty. (5)
11. Olivier Assayas (6)
3. Gus Van Sant - przegadane, zbyt teatralne i średnio dowcipne (6)

Ciekawe historie to:
1. Bruno Podalydès - na dobry początek(7)
5. Walter Salles - prawdziwa, prosta ale poruszająca historia (7)
12. Oliver Schmitz (7)
13. Richard LaGravenese (7)
15. Wes Craven (7)

Perełki:
2. Gurinder Chadha - o zauroczeniu i różnicach kulturowych, które wcale nie są aż takie wielkie (8)
17. Gérard Depardieu, Frédéric Auburtin - chyba jedyna tak pełna ciepła i prawdziwie dowcipna historia pomimo, że traktuje o rozwodzie (9)
8. Nobuhiro Suwa - niesamowicie smutna historia z fantastyczną Juliette Binoche.  Oszczędna w słowach, ale bez problemu zrozumiała (9)
11. Alfonso Cuarón - nie zawiodłem się, choć na początku byłem nieco zmieszany.  Przewrotna historia, bez cięć, do kilkukrotnego oglądania. (9)
18. Alexander Payne - ciepła historia o Amerykance w Paryżu.  Chyba najbardziej oddająca klimat i atmosferę tego niesamowitego miasta (10) http://youtube.com/watch?v=kfkUF2bAvF0
7. Isabel Coixet - trochę w stylu Amelii. Świetna muzyka, dobre dialogi, interesująca historia prawdziwej miłości pojawiającej się trochę za późno. (10)
16. Tom Tykwer - jest Paryż, jest miłość, jest wciągająca historia, świetna muzyka i zaskakująca końcówka.  Cudowne 7 minut. Rewelacja. (10) http://youtube.com/watch?v=kWpz3GvCIDU&feature=related

Pobawiłem się nieco w zliczanie wszystkich punktów.  Trochę bez sensu bo na końcu wyszło mi dokładnie tyle ile bym postawił "Zakochanemu Paryżowi" bez wystawiania ocen dla każdej opowieści z osobna, czyli….

7/10

sobota, 16 lutego 2008, milczacy_krytyk

Polecane wpisy

Komentarze
2008/09/05 16:13:56
mi najbardziej podobała się ta historia z natalie portman. przepiękna. nie pamiętam jednak jej reżysera.
-
2008/09/05 16:16:48
tom tykwer. już wiem. dla mnie też 10 :)