Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Zabójczy numer

patrzysz w prawo, idę w lewo...

Zabójczy numerZabójczy numer (2006) USA

reżyseria: Paul McGuigan
scenariusz: Jason Smilovic
aktorzy: Josh Hartnett, Lucy Liu, Bruce Willis, Morgan Freeman, Ben Kingsley, Kevin Chamberlin, Rick Bramucci, Oliver Davis, Stanley Tucci, Sam Jaeger
zdjęcia: Peter Sova
muzyka: Joshua Ralph
montaż: Andrew Hulme

 (8/10)

Zaskakująco dobry film.  Spodziewałem się zwykłej sensacyjki z licznymi strzelaninami i średnimi dialogami jako przerywnik w akcji, a otrzymałem inteligentny, spokojny film na poziomie.

"Zabójczy numer" rozpoczyna się od kilku na pozór nie związanych ze sobą scen i kilku retrospekcji, które na samym końcu łączą się z główną historią w jedną logiczną całość.  Na początku jednak musimy dokładnie oglądać i zapamiętywać te sceny by później się nie pogubić.  Historii przedstawionej w filmie lepiej nie opowiadać, bo można za dużo zdradzić, a jest ona niezłą łamigłówką.

Niewątpliwym plusem tego filmu jest fantastycznie napisany scenariusz Jasona Smilovica.  Niespotykane, bardzo oryginalne dialogi - trochę przypominające styl Tarantino - wyraziste, dobrze naszkicowane postacie, odpowiednia dawka humoru i w odpowiednim momencie wyjawione zaskakujące rozwiązanie całej historii sprawiają, ze film ogląda się nadzwyczaj dobrze.

Gdy dodamy do tego gwiazdorską obsadę - Morgan Freeman, Ben Kingsley, Bruce Willis, fantastyczna Lucy Liu i Josh Hartnett za którym osobiście nie przepadam choć tu wypadł dobrze, to już otrzymalibyśmy dobry film.  Jednak to nie koniec plusów, ponieważ całość jest naprawdę dobrze sfilmowana, a także ciekawie i z pomysłem zmontowana.  Klimat buduje niesamowita, bardzo spokojna, trochę dziwna jak na film sensacyjny ale naprawdę dobrze brzmiąca muzyka J.Ralpha.

Najdziwniejsze jest jednak to, że oprócz tego iż "Zabójczy numer" jest sprawnie zrealizowanym  filmem sensacyjnym z zaskakującym zakończeniem, to w gruncie rzeczy można też powiedzieć, że jest też poważnym filmem mówiącym o zemście nad którym można się i przez chwilę zastanowić.  Może dlatego przepadł w box office?

środa, 15 sierpnia 2007, milczacy_krytyk
Tagi: kryminał

Polecane wpisy

Komentarze
2007/08/16 14:38:05
Witam
Zachęciłeś mnie tą recenzją do obejrzenia filmu. Płytka DVD już czeka. Zresztą od czasu do czasu lubię takie filmy obejrzeć - lekkie, łatwe, ale solidnie zrobione.
Pozdrowienia
-
countersv
2007/08/17 09:23:58
Zaczynam sie zastanawiac, czy nie jestes przypadkiem jakims moim alter ego, bo odnosnie wiekszosci filmow masz praktycznie identyczne zdanie, co ja. Wlacznie ze szczegolami. ;)
-
aniabuzuk
2007/08/17 23:00:36
Tez dorzucam film do kolejki.
-
2007/08/18 17:25:26
Ja go widziałam wcześniej i przyznam - zgadzam się z zecenzentem w całej rozciagłości. Film zaskakujący - do końca!
-
milczacy_krytyk
2007/08/18 20:20:58
do countersv
W tym dziwnym świecie wszystko jest możliwe ;) Chyba już nic mnie nie zaskoczy :D

do irekg1 i aniabuzuk
Tylko się nie spodziewajcie jakiegoś wielkiego arcydzieła. Uwaga z poprzeczką :)
-
countersv
2007/08/18 22:56:17
Bez przesady z ta poprzeczka. Film jest dobry bez dwoch zdan. Nie ambitny, ale wciagajacy i zabawny.