Recenzje filmów, filmów i jeszcze raz... seriali.

fgdfgd
-->
Fanpage na Facebook Fanpage na Twitter Kanał RSS Napisz do mnie maila

Autor bloga:
Tomasz Błoński a.k.a. milczacy_krytyk


   

abbbb
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

zBLOGowani.pl

stat4u
Blog > Komentarze do wpisu
Mała Miss

słoneczko

 Mała Miss (2006) USA Ulubiony

reżyseria: Jonathan Dayton, Valerie Faris
scenariusz: Michael Arndt
aktorzy: Abigail Breslin, Greg Kinnear, Paul Dano, Alan Arkin, Toni Collette, Steve Carell
zdjęcia: Tim Suhrstedt
muzyka: Mychael Danna, Devotchka

 (9/10)

Już od dawna czułem, że ten film będzie wart obejrzenia.  Ale w życiu nie przypuszczałbym, że będzie tak zabójczo śmieszny, pozytywnie nastrajający i emanujacy niesamowicie pozytywną energią.

Jonathan Dayton i Valerie Faris stworzyli niesamowitą, pełną ciepła i humoru historię, która także niesie ze sobą pewien morał i przesłanie.   Połączenie trudne, ale się udało.

Przedstawiają nam na pozór zwariowaną rodzinę: narkotyzującego się dziadka, wujka geja, ojca chorobliwie nastawionego na sukces, milczącego przez 9 miesięcy syna, próbującą utrzymać jakikolwiek porządek w domu matkę i małą dziewczynkę, która chce wygrać konkurs Małych Miss, który odbywa się w Redondo Beach w Kaliforni.  Aby się tam dostać cała rodzina pakuje się w żółty volkswagen i wybiera w niesamowitą podróż. 

Brawa dla Michaela Arndta, za jego debiutancki skrypt.  Stworzył naprawdę niesamowity scenariusz pod film, który jest cudowną lekką historią obyczajową z trochę jakby brytyjskim humorem, który uwielbiam i którego tak mi ostatnio brak w komediach.  Już dawno na żadnym filmie, tak szczerze i bez skrępowania nie płakałem ze śmiechu (dosłownie).  Nie tylko z resztą ja, ale i cała sala kinowa.  Niespodziewałem się, że w tak teoretycznie zwykłej historii można dostrzec i przedstawić tyle zabawnych sytuacji i zdarzeń.

Ponadto Arndt, przez wprowadzenie tylu różnych, całkowicie odmiennych i nie schematycznych postaci wzbogacił swój film i nadał mu głębszy wyraz.  Mała Miss jest nie tylko filmem mówiącym o dążeniu do celu, o pragnieniach, marzeniach, ale także o tym, że powinniśmy zaakceptować samych siebie, że nawet jeśli pewne zachowania, pozy są powszechne wśród społeczeństwa, jeśli większość postępuje w pewien sposób, to nie znaczy, że i my mamy tak postępować, że mamy się zmieniać pod innych ludzi.  Że ważna jest indywidualność, to kto jakim jest człowiekiem na co dzień, przy dłuższym spotkaniu, a nie w danej chwili, to do czego dążymy, co chcemy robić w życiu, jakie mamy pasje i pragnienia. 

Arndt mówi też o Amerykanach, ich chorobliwym dążeniu do sukcesu, bycia najlepszym, jedynym, niepowtarzalnym i o głupocie takiego postępowania.  Co ciekawe sposób mówienia o tych ważnych sprawach nie jest w żadnym wypadku poważny, czy nachalnie moralizatorski.  Twórcy pokazują nam małe, skromne sceny, z których te wnioski wypływają naturalnie same i to widz do nich dochodzi, a nie na siłę są one mu wbijane do głowy.

Na dodatek wszyscy aktorzy spisali się rewelacyjnie, praktycznie musiałbym tu wymienić całą szóstkę głównych aktorów, którzy nie tylko, że doskonale zagrali rodzinę Hooverów, oni po prostu nią byli.  Ponadto cała opowieść została pięknie sfotografowana, a w tle przez cały czas przewijała się naprawdę dobra muzyka Mychaela Danny.

Cały film mija zaskakująco szybko i aż szkoda wychodzić z kina i rozstawać się z przesympatycznymi i wcale nie aż tak zwariowanymi bohaterami...

środa, 07 lutego 2007, milczacy_krytyk
Tagi: komedia dramat

Polecane wpisy

 • Captain Fantastic

  family values Captain Fantastic (2016) USA reżyseria i scenariusz : Matt Ross aktorzy : Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler, Annalise Basso, Nichol

 • Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie

  complete strangers Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016) Włochy reżyseria : Paolo Genovese scenariusz : Paolo Genovese, Filippo Bologna, Paolo Costella

 • Paterson

  Paterson Paterson (2016) USA reżyseria i scenariusz : Jim Jarmusch aktorzy : Adam Driver, Golshifteh Farahani, Barry Shabaka Henley, Method Man, Chasten Harmo

 • Kraina Boga - 2012

  Kraina Boga to teren, na którym ma powstać szkoła katolicka. Takie marzenia ma Jake. Jego ojciec zadłuża ten teren, bo utrzymuje się tylko z ofiar kościelnych.

 • Wilson - 2017

  Wilson ma trudny charakter. Odstaje od przeciętnego człowieka. Gdy traci jedynych przyjaciół próbuje znaleźć nowych. Szuka swojej byłej żony, którą po latach od

Komentarze
aniabuzuk
2007/02/07 20:47:01
Bez watpienia jeden z moich ulubionych filmow w 2006. Az chce sie ogladac takie inteligentne i dobrze napisane filmy. Alan Arkin i jego slowa, ze jak byl mlody to bylo szalenstwem wciagac koke, a na starosc szalenstwem jest jej nie wciagac, zapadly mi mocno w pamiec ;) Bardzo podobalo mi sie polaczenie komizmu i tragizmu (sceny w szpitalu histeryczne) i obsmianie tego, o czm wspomniales - amerykanskiego dazenia do sukcesu.